Burdur

108 saat sonra enkazdan çıkarılıp Burdur ekibine eşini sormuştu; ' Yaşadığıma sevinemiyorum'

Hatay’da enkaz altından 108 saat sonra kurtarılan 62 yaşındaki Selma Güneş, ile 112 sağlık ekibiyle 21 gün sonra telefonla konuşarak hasret giderip, yaşanan o anları anlattı.

108 saat sonra enkazdan çıkarılıp Burdur ekibine eşini sormuştu; ' Yaşadığıma sevinemiyorum'

Hatay’da enkaz altından 108 saat sonra kurtarılan 62 yaşındaki Selma Güneş, ile 112 sağlık ekibiyle 21 gün sonra telefonla konuşarak hasret giderip, yaşanan o anları anlattı. Güneş, "Yaşadığıma çok sevinemiyorum, çünkü eşim yok. Kocam başkaydı, o benim sol yanımdı" dedi.

Hatay'ın Antakya ilçesinde 108 saat sonra enkaz altından kurtarılan Selma Güneş’in sağlık ekiplerine ilk sorusu “Eşim yaşıyor mu?” olmuştu. Diğer taraftan sağlık personeline deprem anında yaşadıklarını da anlatan Güneş, “Gece 3 gibi kalktım bir bardak su içtim. Yanımda da bir parça kahke (kurabiye) vardı onu yedim. Demek ki onların faydası olmuş. Hiç acıkmadım sadece susadım” demişti.

Ambulans içinde hastaneye giderken yaptıkları sohbetleri kameralara yansıyan 112 ekibi ile Selma Güneş olaydan 21 gün sonra telefonla görüşerek hasret giderdi. 21 gün boyunca sağlık durumunu çok merak ettiklerini dile getiren 112 personelleri Selma teyzenin sesini tekrar duyabildikleri için sevinçli olduklarını dile getirdi.

Telefonda uzun uzun 112 sağlık ekibi ile sohbet ettikten sonra enkaz altındayken yaşadıklarını anlatan Selma Güneş, “ Ömrümüz varmış, göçüğün altında 5 gün sağ kalmışım. Uyanık kaldığım zaman mütemadiyen imdat, cankurtaran, AFAD, UMKE aklıma ne gelirse gücümün yettiği kadar bağırdım. Duyuramadım. Ondan sonra tekrardan uykuya daldım. Hep uyuyordum Allah tarafından. Yani bir 5 gün uyuyarak da zaman geçirmek, Allah tarafından sanki yatağımdaymış gibi olmak da güzel bir şeydi. Fakat çıktından sonra sol kolumu kaybettim, sol ayağım çok sıkıntılı durumda. Şimdi onların kuvvetle iyileşmesini bekliyorum” dedi.

“Sağ kaldığıma sevinemiyorum”

Enkaz altında kaldığı sürede sesini duyuramayınca dualar ettiğini anlatan Güneş, “Göçüğün altında şehadetler getirdim her an rahmetli olabilirim diye. Hiç acıkmadım, sadece biraz susadım o kadar. 5. günün sonunda demek ki yaşayacak ömrüm varmış çıkarıldım. Keşke eşimin sağ olmadığını bilseydim bende gitseydim onun yanına. Özge kızım da biliyor olanları ambulans ile hastaneye gittik oradan helikopterle Adana’ya sevk ettiler. Hemen kolumun kesilmesine karar verdiler. Ne diyelim Allah bununla koysun, sabrımı arttırsın. Sağ kaldığım için çok sevinemiyorum. Çünkü eşim yok. Kocam başkaydı. O benim sol yanımdı” diyerek üzüntüsünü paylaştı.

“Selma teyzemi telefonda sağlıklı gördüğüm zaman içim rahatladı”

112 personeli Mehmet Yılmaz ise o anlara ait, " Alan taraması yaparken bir teyzemizin sağ çıkacağı bilgisini aldık ve beklemeye başladık. Daha sonrasında kurtarıldı ve hızlı bir şekilde ambulansa alıp naklini sağladık. Teyzemizin sağlığının şu an iyi olduğunu öğrendik. Bu da bize ayrı bir mutluluk verdi. Selma teyzemizi telefonda gördüğüm zaman içim biraz daha rahatladı” dedi.

“O artık bizim Selma annemiz”

Ambulans içinde Selma Güneş ile yakından ilgilenen 112 personeli Özge Bal ise o anları, "Bizim 108. saatte enkazdan çıkardığımız bir Selma teyzemiz, annemiz vardı. Genel durumu iyiydi ama enkazdan çıktığında ilk sorduğu eşi olmuştu. Biz onun genel sağlık durumuyla ilgilenmek durumundaydık. Sohbet esnasında bize deprem anını anlattı. Ortalama 5 gün 108. saate kadar yardım beklemiş ama sesini duyan olmamış. Kritik bir noktadaydı kendisi de. Allah tarafından acıkmamış sadece susadığını söylemişti. Kolu sıkışmıştı Selma teyzemizin. Enkazdan çıkarıldığı esnada direk tıbbi müdahaleye başladık. Ambulansta da gerekli müdahaleleri gerçekleştirdik. Hastaneden de Adana’ya sevki oldu. Telefonla konuştuğumuzda genel sağlık durumu iyiydi ama eşini kaybetmiş bunun üzüntüsü içerisinde. Ama kendi sağlığı yerinde olduğu için mutluyuz ” sözleriyle anlattı.

“Selma teyzeyle aramızda bir bağ oluştu”

Bir diğer 112 personeli Serdar Özçelik ise yaşananları, “Enkaz bölgesinde ses ve ısı tespit edildiğini duyduk ve o bölgeye hemen hareket ettik. Orada Selma teyzemizin yaşadığını öğrendik. Uzun bir çalışmanın ardından Selma teyzemiz enkaz altından çıkarıldı. Genel durumu iyiydi biz de müdahalelerimizi gerçekleştirdik. Ambulansta aramızda bir bağ oluştu. Bizim de bu yüzden Selma teyze özlemimiz vardı. Telefonla bir konuşmamız oldu Selma teyzeyle. İyi olduğunu ve sağlık durumunun yerinde olduğunu öğrendik. Kolunu kaybetmiş, eşini kaybetmiş ama sağlık durumunun iyi olduğu için mutluyuz” ifadelerini kullandı.

WhatsApp üzerinden yüksek gelirli iş teklifi dolandırıcılığı!WhatsApp üzerinden yüksek gelirli iş teklifi dolandırıcılığı!

0850'li hatları mesken edinen dolandırıcılar gözlerine kestirdikleri vatandaşları, gönderdikleri yüksek kazançlı iş teklifi mesajlarıyla mağdur ediyor.
 
Her çocuk farklı tepkiler verebiliyor yas tutmalarına izin verilmeliHer çocuk farklı tepkiler verebiliyor yas tutmalarına izin verilmeli

Her çocuğun felaketler karşısında verdiği tepkinin farklı olduğunu belirten uzmanlar, saldırganlaşma, tartışma, zorbalık ve sessizleşip içine kapanma gibi tepkilerin görülebileceğini ifade ediyor.
 
Gölhisar'da nişanda takılan paraları depremzedelere bağışladıGölhisar'da nişanda takılan paraları depremzedelere bağışladı

Burdur'un Gölhisar ilçesinde yaşayan ve geçtiğimiz haftalarda nişanlanan Zeynep Demirci, kendisine takılan tüm paraları, depremzedelere bağışladı.
 
Sonsuz Kimyasallar nedir ? Alternatifleri nelerdir ?Sonsuz Kimyasallar nedir ? Alternatifleri nelerdir ?

Yapışmaz tencerelerden gıda ambalajlarında yaygınlıkla kullanılan bu maddeler neden ''sonsuz kimyasallar'' olarak biliniyor?

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur'da miniklere sağlıklı beslenme eğitimi
Bölgesel

Burdur'da miniklere sağlıklı beslenme eğitimi

Burdur'da İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşları bilgilendirmeye ve sağlığın her alanında sahada olmayı sürdürüyor.

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü unutmadı; Ahde vefa örneği
Bölgesel

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü unutmadı; Ahde vefa örneği

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’nün yöneticileri Ahde vefa örneği göstererek, emekli olan ve hayatını bu mesleğe adamış doktorları evlerinde ziyaret ettiler.

Burdur İl Sağlık Müdürlüğünden 14 Mart ziyaretleri
Bölgesel

Burdur İl Sağlık Müdürlüğünden 14 Mart ziyaretleri

Burdur İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Sırrı Şenbayram ve sağlık yöneticileri, Vali vekili Ahmet Mailoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Burdur ekibi Bakan Koca ile fotoğraf çektirdi
Sağlık

Burdur ekibi Bakan Koca ile fotoğraf çektirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgesinde üstün gayret ve çalışmalar yapan Burdur 112 ve UMKE ekibi ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Burdur'da köylülerden farkındalık
Sağlık

Burdur'da köylülerden farkındalık

Burdur'da anlamlı haftada köylüler yürüyüş ve egzersiz hareketleri yaparak farkındalık oluşturdu. İşte detaylar...

Burdur'da 112 Acil Sağlık Hizmetlerine saha değerlendirmesi
Sağlık

Burdur'da 112 Acil Sağlık Hizmetlerine saha değerlendirmesi

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, saha değerlendirmeleri ile istasyonların teknik ve tıbbi donanımları en üst seviyede tutmayı amaçlıyor. İşte detaylar...