Burdur / Bucak

Antalya'dan Bucak'a geldiler, Tarihin kokusunu aldılar

Arkeoloji öğrencileri, Burdur'un Bucak ilçesinde Kremna, Susuzhan ve İncirhan'ı ziyaret ederek, incelediler.

Antalya'dan Bucak'a geldiler, Tarihin kokusunu aldılar

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri, Burdur'un Bucak ilçesinde tarihi yerleri gezerek, inceleme fırsatı buldular.

Kremna, Susuzhan ve İncirhan'ı ziyaret eden öğrencilere, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ayça Polat Becks rehberlik etti.

İncirhan gezisi sonrasında NNC Haber'e konuşan Akdeniz Üniversitesi 4. sınıf Arkeoloji öğrencisi ve Akdeniz Arkeoloji Topluluğu Başkanı Berat Karadeniz,  " biz yıl içerisinde eğitim ve inceleme gezileri yapıyoruz. Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Biz genel olarak sadece antik kentleri değil, bizim için çok önemli olan Selçuklu dönemi, Osmanlı dönemi gibi dönemleri de incelemek için şu an olduğumuz gibi İncirhan gibi tarihi yerlere gelip inceleme gezisinde bulunuyoruz. Yani yaylada olmak çok güzel bir duygu, az önce Kremna'ya gidip gördük. Kremna dağlık bir bölge ve müthiş bir manzarası vardı. Bununla birlikte söylemek gerekirse çok temiz bir havası var. Umarım ülkemizde bu gibi yerler daha çok ziyaret edilir, daha çok önem verilir. " ifadelerini kullandı.

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Erkan Dündar, " Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Arkeoloji Topluluğu'nu öğrenci topluluğunun ben akademik danışmanıyım. bu sene yapmış olduğumuz dördüncü eğitim ve araştırma gezisi. Bu seneki gezimizde de Susuzhan, İncirhan ve kremna'yı inceledik." şeklinde konuştu. 

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ayça Polat Becks, " Kremna kazı başkanıyım. Bugün Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencilerini Bucak'a getirdik. Bucak'taki çeşitli tarihi alanları gezdirdik Önce Kremna'da dolaştık, daha sonrasında da kervansarayları görmek için buraya İncirhan'a geldik. Öğrencilerimizin hepsi arkeoloji bölümü öğrencileri. Dolayısıyla meslek olarak zaten bizim mesleğimizi yapmaya aday kişiler. kendi çevrelerini tanımak, yakındaki antik kentler hakkında bilgi edinmek istiyorlar. Malum bu çevre en önemli yerleşimlerinden bir tanesi de Kremna. Aynı zamanda bir roma koloni kenti. dolayısıyla bu önemli kenti de arkeoloji eğitimleri esnasında tanımak istediler. O nedenle bugün buraya geldiler. Ben de kendilerine rehberlik ettim." sözlerini kullandı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Tarihi Kentte 2000 Yıl Sonra Tekrar Meclis Toplanıyor
Bölgesel

Tarihi Kentte 2000 Yıl Sonra Tekrar Meclis Toplanıyor

Bucak Çamlık köyü sınırları içerisinde bulunan uçurumlar kenti Kremna’da 2000 yıl aradan sonra Meclis toplanıyor. Bucak Belediye Meclisi 7 Ağustos’ta Kremna Antik Kentinde toplanacak.

Bucak Belediyesi Türkiye'nin sayılı seyir teraslarından birisini Bucak'a kazandırıyor
Bölgesel

Bucak Belediyesi Türkiye'nin sayılı seyir teraslarından birisini Bucak'a kazandırıyor

Burdur'un Bucak ilçesinin çehresini değiştirecek projelere bir bir imza atan Bucak Belediyesi önemli bir vizyon projesini daha hayata geçiriyor.

Burdur'da iftar yemeğinde buluştular
Bölgesel

Burdur'da iftar yemeğinde buluştular

Burdur’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Safahat Yurdu'nda kalan depremzedeler, valilik tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Burdur için fırtına uyarısı
Bölgesel

Burdur için fırtına uyarısı

Burdur için meteorolojiden yapılan uyarıda 28 Mart Salı gününün ilk saatlerinden itibaren yaşanacak fırtına olacağının altı çizilirken, uyarı için 28 Mart Salı günü 00:00 ile 21:00 arasında olumsuzluklara dikkat çekildi.

Bucak'ta trafik kazası; motor sürücüsü yaralandı
3. Sayfa

Bucak'ta trafik kazası; motor sürücüsü yaralandı

Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motor sürücüsü yaralandı.

Bucak'ta Ramazan Ayında Kur’an Ziyafeti
Bölgesel

Bucak'ta Ramazan Ayında Kur’an Ziyafeti

Burdur'un Bucak ilçesi Hacı Ömer Ağa Camiinde Kur'an ziyafeti NNC Haber'de canlı yayında...