'Bana Bir Şey Olmaz' Demeyin Kanser Riskini Yüzde 2 Bin Arttırmayın!..

SOLUNUM DERNEĞİ TÜSAD DÜNYA AKCİĞER FARKINDALIK AYINDA SİGARAYA DİKKAT ÇEKTİ BANA BIR ŞEY OLMAZ DEMEYIN KANSER RISKINI YÜZDE 2 BIN ARTIRMAYIN.

'Bana Bir Şey Olmaz' Demeyin Kanser Riskini Yüzde 2 Bin Arttırmayın!..

TÜSAD AKCIĞER KANSERI ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANI PROF. DR. UFUK YILMAZ AKCIĞER KANSERI FARKINDALIK AYINDA SIGARA FAKTÖRÜNÜN ÖNEMINE DIKKAT ÇEKTI. BANA BIR ŞEY OLMAZ ANLAŞININ TERK EDILMESI GEREKTIĞINI VURGULAYAN YILMAZ KIMLER SIGARAYA RAĞMEN KANSER OLMAYACAK YA DA SIGARAYA BAĞLI AKCIĞER KANSERI OLACAK ÖNCEDEN BILEMIYORUZ. SIGARA IÇENLERDE AKCIĞER KANSERI RISKI YÜZDE 2 BIN ARTIYOR AILENIZDE AKCIĞER KANSERI VAR ISE RISK BIRAZ DAHA ARTIYOR DEDI.

Tüm dünyada Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı olarak anılan Kasım ayında Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği TÜSAD sigaranın bu hastalık üzerindeki etkilerini bir kez daha hatırlattı. TÜSAD Akciğer Kanseri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ufuk Yılmaz akciğer kanserinin yaşam süresini kısaltan hastalıklar arasında üst sıralarda yerini korumaya ısrarla devam ettiğini belirtirken riski yüzde 2 bin artıran sigara konusunda bana bir şey olmaz anlayışının yanlışlığına dikkat çekti.

Akciğer kanserinin tedavisinde önemli adımlar atılmakla birlikte daha uzun bir yol bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz Bu yolculukta tıp insanlarının hızı son zamanlarda artmış olsa da hastaların çoğuna şifa sunabilmek için biraz daha zaman ihtiyaç var. Tam şifa sağlanıncaya kadar görevin büyüğü toplumlara düşüyor. Sigara ve benzeri kanserojenlere karşı mücadelenin zaman zaman gündemden düşüyor olması gerçeği değiştirmiyor dedi.

SİGARA NARGİLE VE TÜM TÜTÜN ÜRÜNLERİNE HAYIR

Sık değişen gündem ve ekonomik zorluklar içinde sigaraya hayır kampanyalarının etkisi görece sınırlı kalıyor sigara fiyatlarındaki artışlar da bir süre sonra etkisini kaybediyor diyen Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: Yılmadan mücadelemize devam etmeliyiz. Aynı zamanda topluma aydınlatıcı bilgiler vermek de bizim görevlerimiz arasında yer alıyor. Kanımca sigara ile mücadelemizdeki başarılı olamamanın temelinde kişilerde bana bir şey olmaz anlayışı da yatıyor. Oysa bu konuda geleceği hiç tahmin edemiyoruz. Kimler sigaraya rağmen kanser olmayacak ya da sigaraya bağlı akciğer kanseri olacak önceden bilemiyoruz. Sigara içenlerde akciğer kanseri riski yüzde 2 bin artıyor ailenizde akciğer kanseri var ise risk biraz daha artıyor. Bir başka risk faktörü de var ise akciğer kanseri olma şanssızlığı daha da artıyor. Sigara nargile ve tüm tütün ürünlerine hayır demeyi başarabilmeli ve uygulayabilmeliyiz. Tütün ürünlerinin kanser yapıcı etkilerini ortadan kaldıracak ne bir beslenme türü ne bir bitkisel ilaç ne de bir tıbbi müdahale türü var. Bazı vitamin veya mineral desteklerinin sigaranın kanserojen etkilerini arttırabiliyor.

HASTANELERDE GÜVENLİ BÖLÜMLER OLMALI

Pandeminin ilk dalgasının birinci zirvesinin yaşandığı Mart-Haziran ayları arasında akciğer kanserli hastaların hastanelere gelmediğini ya da gelemediği bir süreç yaşandığını hatırlatan Yılmaz şunları vurguladı: Hastanelerde Covid-19 olacağı endişesi taşıyan hastalar haksız değillerdi. Hem hastanelerde yeterli temiz alan oluşturulamadı hem de var olan temiz alanların duyurusu tam yapılamadı. Özellikle İtalyada yaşanan sağlık kaosu bizi de etkiledi. Ancak ilk dalga ikinci zirvenin yaşandığı bugünlerde hastaların güven ile hastanelere gelebileceği ve güvenle tetkik ve tedavilerinin yapılabileceği bölümler hazır olmalıdır. Bu güven hastalar yanında sağlık hizmeti sunanlar için de sağlanmalıdır.

RADON SALINIMI DA ÖNEMLİ BİR FAKTÖR

Başta sigara olmak üzere solunum yolu ile vücuda girerek solunum yolları iç örtüsünde kronik tekrarlayıcı travmalara sebep olan durumların hücre DNAsında değişikliklere neden olduğuna dikkat çeken Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:Mutasyon dediğimiz bu değişiklikler hücrelerde hızlı ve kontrolsüz çoğalmanın yanında ölümsüzlük özelliğini de kazanıyor. 50 yaşından sonra bu risk artmaya başlıyan süreç 60 yaşından itibaren de zirve yapıyor. Çevresel veya mesleksel asbest maruziyetten 30-40 yıl sonra ortaya çıkan akciğer kanserinden sorumlu olabiliyor. Üzerinde yaşadığımız yerküreden salınmaya devam eden radon ise bir diğer önemli kanserojen. Dikkatlerimizi henüz yeterince veremesek de bu önemli bir konu. Evlerimizin iş yerimizin bulunduğu alanlarda radon salınımı yüksek olabilir ya da iş yerimizin içinde kullanılan malzemeler hala radon yayıyor olabilir. Dikkat etmeliyiz.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur Devlet Hastanesi'nde uzman doktor göreve başladı
Sağlık

Burdur Devlet Hastanesi'nde uzman doktor göreve başladı

Burdur Devlet Hastanesinde Uzman doktor Burak Ateşsaçan hasta kabulüne başladı.

Cumhurbaşkanı İmzaladı 2023 yılında binlerce  sözleşmeli sağlık personeli alınacak
Sağlık

Cumhurbaşkanı İmzaladı 2023 yılında binlerce sözleşmeli sağlık personeli alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere 23 bin 585 uzman tabip, 3 bin 224 tabip ve çeşitli branşlarda sağlık sözleşmeli sağlık personeli alınacak

Kalp hastalıkları çocuklarda da yaygınlaşıyor!
Sağlık

Kalp hastalıkları çocuklarda da yaygınlaşıyor!

Uzmanlar anne babaları, çocuklarda yaşanabilecek kalp hastalıkları hususunda uyardı.

AIDS gününde Bucak'ta farkındalık
Sağlık

AIDS gününde Bucak'ta farkındalık

Burdur'un Bucak ilçesinde MAKÜ Bucak Sağlık Yüksek Okulu Ebelik Bölümü tarafından 1 Aralık Dünya AIDS gününde farkındalık etkinliği düzenlendi.

Burdur Devlet Hastanesinden diyabet okulu hizmeti
Sağlık

Burdur Devlet Hastanesinden diyabet okulu hizmeti

Burdur Devlet Hastanesi'nde diyabetli bireyler ve yakınlarına yönelik eğitim programı olan “Diyabet Okulu” açıldı.

Aşı ile HPV'den yüzde 100 korunun
Sağlık

Aşı ile HPV'den yüzde 100 korunun

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sezin Kapulu HPV virüsünden aşı ile korunmanın mümkün olduğunu söyledi