Burdur / Burdur

Burdur'da belediyeye sürpriz 'kadın' başkan yardımcısı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bir kadın arkadaşlarını belediye başkan yardımcısı olarak göreve getirdiklerini söyledi.

Burdur'da belediyeye sürpriz 'kadın' başkan yardımcısı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bir kadın arkadaşımızı, kadın kardeşimizi belediye başkan yardımcısı yaparak her alanda görev, yetki ve sorumluluğumuzu paylaşabildiğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın da katıldığı programda, belediye başkan yardımcılığı görevine bir kadının atamasının yapılacağını açıkladı. Başkan Ercengiz, Başkan Yardımcılığı görevine kimin geleceği konusunda detay vermedi.

Başkan Ercengiz programda yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Kadını özgürleştiren, kadının ekonomik gücüne, ekonomik bağımsızlığına katkı veren, kadının çocuğunu güvenle bırakabileceği kreşler, engelli yakını kadınlarımızın engelli yakınlarını bir şekilde devlet güvencesinde bakılabildiği alanlara gönül rahatlığı ile bırakıp sosyal yaşantısına dönebildiği projelerin aslında bizim açımızdan çok kıymetli olduğunu ifade etmek isterim. Anaerkil bir toplumdan ataerkil bir topluma evrildik. Erkeklerin daha görünür olduğu, kadınların bir şekilde kenara konulduğu ama gerektiğinde en iyi şekilde kullanıldığı bir Türkiye’yi yaşıyoruz. İki yıldır dünyanın başının belası olan Kovid-19 belasını Uğur Şahin ve Özlem Türeci adında iki Türk insan ortadan kaldırdı diyebiliriz. Özlem Türeci’nin eşiyle birlikte yaptığı bu bilimsel çalışmalar en az eşinin yaptıkları kadar kıymetliydi. Bir Türk kadını bunu başardı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934’te Kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdiği günden bu yana kadının aslında sadece siyasette değil Türkiye’de her alanda kendini ispat ettiğini görebiliyoruz. Bakın iyi eğitimli insanların öğretmenlerine dönüp baktığınız zaman hep bir kadın eli vardır. Eğitim evde başlar, doğru bir anne, doğru bir çocuk eğitirse, o çocuk kötülüklere yanaşmaz. O çocuk doğru eğitilmiş olursa ileride vatanına, milletine, ailesine kısacası tüm insanlığa doğru hizmet edebilir. Bizler ataerkil yapıda analarımızı unuttuk. Hani Neşet Ertaş diyor ya ‘kadın insansa erkek insan oğlu’ bizler bir insana borçluyuz varlığımızı. Ademle Havva’dan bu yana biz bu hayatı paylaşmak zorunda olduğumuzun bilinciyle 2014’ten bu yana belediyecilik anlayışımızda gerek atamalarımız da mesai arkadaşlarımızda ve müdürlerimizde ve önümüzdeki günlerde bugünden sürprizimi herhalde burada açıklamamda bir mahsuru yok bir kadın arkadaşımızı, kadın kardeşimizi belediye başkan yardımcısı yaparak her alanda görev, yetki ve sorumluluğumuzu paylaşabildiğimizi ifade etmek istiyorum.

burduryenigün

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Başkan Ercengizle minikler arasında keyifli sohbet
Yerel Yönetim

Başkan Ercengizle minikler arasında keyifli sohbet

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediye çalışmalarını izleyen ilkokul çocukları ile sohbet ederek, çocukların taleplerini dinledi.

Burdur Belediye Başkanı Ercengiz, Muhtarlar ile bir araya geldi
Yerel Yönetim

Burdur Belediye Başkanı Ercengiz, Muhtarlar ile bir araya geldi

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 35 Mahalle muhtarı ile bir araya geldi

Burdur İtfaiyesi Minikleri Ağırladı
Bölgesel

Burdur İtfaiyesi Minikleri Ağırladı

Burdur Belediye İtfaiyesi, 75.Yıl Cumhuriyet Anaokulunda eğitim gören minikleri ağırladı. İşte detaylar...

Burger King ikinci kez Burdur'da hizmete başladı
Bölgesel

Burger King ikinci kez Burdur'da hizmete başladı

Burdur'da daha önce hizmet veren Burger King, yeniden Burdur'da hizmet vermeye başladı.

Burdur'da kadınlar türbede mahsur kaldı
Bölgesel

Burdur'da kadınlar türbede mahsur kaldı

Burdur'da türbeye giden üç kadının içeride mahsur kalması üzerine itfaiye ekipleri seferber oldu.

Burdur'un Ateş Savaşçısı Melekleri ön yargıları yıkıyor
Bölgesel

Burdur'un Ateş Savaşçısı Melekleri ön yargıları yıkıyor

Burdur'da görev yapan 7 kadın itfaiye eri, ön yargıları kırarak, insanların canları ve malları için hayatlarını tehlikeye atıyorlar.