Koronavirüs Tüm Dünyada Etkisini Göstermeye Devam Ediyor

Koronavirüs tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Ülkemizde ve dünyada koronavirüse karşı birçok kısıtlama ve önlemler alınıyor. Bunların yanında dünyada yapılan araştırmalar birçok soruyu beraberinde getirdi. Koronavirüs ile kan grupları arasında bir bağlantı var mı?

Koronavirüs Tüm Dünyada Etkisini Göstermeye Devam Ediyor

Koronavirüs tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Ülkemizde ve dünyada koronavirüse karşı birçok kısıtlama ve önlemler alınıyor. Bunların yanında dünyada yapılan araştırmalar birçok soruyu beraberinde getirdi. Koronavirüs ile kan grupları arasında bir bağlantı var mı? Aşı ilk kimlere uygulanmaya başlayacak? Alınan tedbirlerin yanında daha sert tedbirlerle karşılaşır mıyız? Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz sabah.com.tr’ye özel açıklamalarda bulundu. İşte dikkat çeken açıklamalar…
Bilim adamları koronavirüs ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. ABD'de yapılan çalışmada A grubu kana sahip olanların corona virüse karşı en savunmasız kişiler olduğunu ortaya çıkardı. Solunum cihazına ihtiyaç duyma riskinin en yüksek olduğu kan grubunun ise B olduğu ifade edildi. Peki koronavirüs ile kan grupları arasında bir bağlantı var mı? Aşı ilk kimlere uygulanacak? Daha sert tedbirler bizleri bekliyor mu? İşte Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz'ın dikkat çeken açıklamaları...

KORONAVİRÜS İLE KAN GRUPLARI ARASINDA BİR BAĞLANTI VAR MI?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kan grubu meselesinin kişilerin tedbirlerin önce gelmemesi gerektiğini vurgulayarak; "Bu konuyla ilgili sadece ABD'de değil Türkiye'de de yayımlanmış çalışmalar var. Bu çalışmalarda bazı kan gruplarında hastalıklar daha fazla görülse de şu güne kadar bunun hastalık yapıcı durumunu, hastanede yatış süresini ya da herhangi bir ölüm oranlarına etkisi olduğunu düşünmemekteyiz. Kan grupları ve koronavirüs arasında bir bağlantı olduğunu düşünmüyorum." dedi.

KAN GRUBUNUN HASTALIĞIN GİDİŞATI ÜZERİNDE BİR ETKİSİ YOK"

Kayıpmaz: "Bir kişi bir kan grubuna sahip olduğunu düşünerek kesinlikle tedbirleri ihmal etmemeli. İstatistiksel olarak belirli hasta gruplarının karşılaştırılmasında böyle sonuçlar elde edilmiş olsa da bu gerçeği yansıtmaz. Bir kan grubunun avantajlı diğer kan grubunun dezavantajlı olma gibi bir durumu söz konusu değildir. Bu kan grubu meselesi kişilerin tedbirlerinden önce gelmemelidir. Her ne kadar bilimsel bazı çalışmalar bunu gösterse de başka çalışmalar da kan grubunun hastalığı gidişatı üzerinde bir etkisinin olmadığı ortaya konmuştur. Bu konuyla ilgili ülkemizde Hacettepe Üniversitesi'nde yayımlanmış bir çalışma bulunmaktadır." diyerek sözlerine devam etti.

AŞI İLK KİMLERE UYGULANACAK?

Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz öncelikle aşı karşıtı bir tavır almanın bu dönemde uygun bir davranış olmadığını belirterek:

"Daha önce grip aşısında olduğu gibi belirlenmiş olan risk gruplarına öncelik verilecek şekilde uygulanacaktır. Sağlık çalışanları, kronik hastalığa sahip olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, belli bir yaşın üzerinde olup ek hastalıkları olanlar aşılamada öncelikli olacaktır. Aşı karşıtı bir tavır almak, özellikle yaygın bir hastalıkla mücadele edilen bu dönemde uygun bir davranış değildir." İfadelerini kullandı.

Kaynak:

https://m.sabah.com.tr/saglik/2020/11/24/son-dakika-haberi-bilim-kurulu-uyesi-merak-edilenleri-yanitladi-koronavirus-ile-kan-gruplari-arasinda-bir-baglanti-var-mi-iste-merak-edilenler?paging=5

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

 81 İle Genelge Gönderilmişti! Artan Vakalardan Sonra Bugün Başladı!
Bölgesel

81 İle Genelge Gönderilmişti! Artan Vakalardan Sonra Bugün Başladı!

81 İle Genelge Gönderilmişti! Artan Vakalardan Sonra Bugün Başladı!

Milletvekili Uğur Hemşehrilerine Tek Tek Mesaj Gönderdi
Bölgesel

Milletvekili Uğur Hemşehrilerine Tek Tek Mesaj Gönderdi

AK Parti Burdur Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi ve TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Yasin UĞUR, Burdurlu hemşehrilerine bir mesaj yayımlayarak Burdurlular olarak kabine sonrası Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın salgınla mücadelede alınan yeni kurallara hassasiyetle uyulması için özen gösterelim, dedi.

Her Gün Sokağa Çıkma Yasağı Kararı Alındı
Bölgesel

Her Gün Sokağa Çıkma Yasağı Kararı Alındı

Cuma Namazı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasakların alınabileceğini duyurmuştu.

Kritik Kabine Toplantısı Sonrası Yeni Kararlar Açıklandı
Yerel Yönetim

Kritik Kabine Toplantısı Sonrası Yeni Kararlar Açıklandı

Kritik Kabine Toplantısı sonrası Başkan Erdoğan son dakika açıklamalarında bulunuyor. Corona virüs vaka sayısındaki artış nedeniyle Bilim Kurulu, yeni önlemlerin alınmasını tavsiye etti.

Şehirler arası seyahat yasağı
Bölgesel

Şehirler arası seyahat yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı olacak mı? Son dakika haberine göre Kabine Toplantısı başladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamasında belirttiği "Yeni kısıtlama kararları alacağız. Bu tedbirleri almaya mecburuz" ifadelerinin ardından gözler Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu ve bugün gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı kabinesine çevrildi. Yeni tedbirler kapsamında hafta içi sokağa çıkma yasağı dahil birçok kararın alınmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Moderna corona virüs aşısı Ciddi Vakalarda Yüzde 100 koruma sağladı...
Sağlık

Moderna corona virüs aşısı Ciddi Vakalarda Yüzde 100 koruma sağladı...

Corona virüs aşılarıyla ilgili peş peşe son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. ABD'li ilaç şirketi Moderna'nın ürettiği Covid-19 aşısına ilişkin yeni açıklama geldi. Aşı ekibinin başında yer alan Dr. Tal Zaks yaptığı açıklamada, "Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz” dedi.