Burdur / Gölhisar

Milletvekili Özçelik duyurdu; Gölhisar tarımı için önemli yatırım

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur'un Gölhisar ilçesinde tarımı için önemli yatırımdan bahsederek, proje ile iki etapta 9 bin 110 hektar alan sulaması yapılacağını duyurdu.

Milletvekili Özçelik duyurdu; Gölhisar tarımı için önemli yatırım

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur'un Gölhisar ilçesinde tarımı için önemli yatırımdan bahsederek, proje ile iki etapta 9 bin 110 hektar alan sulaması yapılacağını duyurdu.
Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yaptığı açıklamada, “ Gölhisar İlçesi sınırları içerisinde yer alan ve DSİ Genel Müdürlüğümüzce 1985 - 1991 yılları arasında inşası tamamlanarak 1991 yılında işletmeye açılan Gölhisar Sulaması ile 7 663 hektar (brüt) arazi açık kanal + alçak basınçlı kapalı sulama sistemi ile sulanmaktadır. Gölhisar Sulaması Yenileme Projesi kapsamında, açık kanal + alçak basınçlı kapalı sistem olan sulama, modern basınçlı borulu sisteme dönüştürülerek sulama sahası revize edilmiş ve toplamda 9.010 ha arazi modern sistemle sulanması öngörülmüştür. Yenileme kapsamında Gölhisar İlçesi Yusufça Kasabası, Kargalı, Hisarardı, Yamadı, Uylupınar, Sorkun, Karapınar köylerine ait tarım arazileri bulunmaktadır. Söz konusu proje 2022 yılı yatırım programında “GÖLHİSAR SULAMASI YENİLEME PROJESİ” adı altında; Burdur Gölhisar Sulaması Yenileme 1. Kısım işi (570 ha), Burdur Gölhisar Sulaması Yenileme 2. Kısım işi (8.440 ha) olmak üzere 2 kısım halinde yer almaktadır. 2019 Yılında DSİ Genel Müdürlüğümüzce ihalesi yapılarak firmaya yer teslimi yapılmıştı. 22.11.2019 tarihinde ihalesi yapılarak inşaatına başlanılan Burdur Gölhisar Sulaması Yenileme 1. Kısım İnşaatı işi muhtevasında; 570 ha alanın damlama ve yağmurlama (borulu basınçlı sistem) olarak sulanması, ayrıca 8 440 ha arazinin sulanmasını sağlayacak olan Gölhisar Sulaması 2. Kısım sahası ile Yapraklı Barajından sulanacak olan Denizli Acıpayam Ovası Sulaması için toplam uzunluğu 10 km olan Ø2000 Çelik boru ana iletim hatlarının yapılması öngörülmüştür. Burdur Gölhisar Sulaması Yenileme 1. Kısım işi muhtevasını daha çok çelik boru oluşturduğundan ( 10 km Ø2000 + 10 km Ø2000) yüklenici firma hammadde sıkıntısı ve fiyat dalgalanmalarını gerekçe göstererek 13.05.2022 tarih 31834 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5546 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nun Geçici 6.'ncı maddesine istinaden tasfiye talebinde bulunmuş ve söz konusu iş, 13.06.2022 tarihinde tasfiye edilmişti. Burdur Gölhisar Sulaması Yenilemesi 2. Kısım İnşaatı işi, TOKİ ile Genel Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokol çerçevesinde TOKİ tarafından ihale edilmiş olup, herhangi bir harcama ve gerçekleşme sağlanamadan mahkeme kararı (ihale süreci ile alakalı olarak) ile söz konusu iş 26.07.2022 tarihinde tasfiye edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

YENİ KEŞİF BEDELİ İLE YENİDEN İHALE SÜRECİ BAŞLADI

Milletvekili Bayram Özçelik açıklamasının devamında ise, “ Gölhisar Sulama Yenileme projesinin biran önce yapılması için Tarım ve Orman Bakanımız, Bakan Yardımcılarımız, DSİ Genel Müdürümü, Genel Müdür Yardımcılarımızla görüşmeler gerçekleştirdik. Yaptığımız görüşmeler neticesinde söz konusu işin tamamlanarak bir an evvel faydaya dönüşmesi için "Burdur GÖLHİSAR SULAMASI YENİLEME" işinin (1. ve 2. Kısım birleştirilerek) bir bütün olarak değerlendirilmesi ve bu minvalde tek bir yapım ihalesi kapsamında ele alınmasının daha uygun olacağı düşünülmüştür. Bu kapsamda; 2022 Yılı Yatırım ve Uygulama Programında yer alan Burdur-Gölhisar Sulaması Yenileme 1. Kısım İkmali işinin adı Burdur-Gölhisar Sulaması Yenileme işi olarak değiştirilerek sulama faydası 9.010 hektar, program keşfi de güncellenmiş ve TOKİ Finansmanı ile ihale edilecek işler kapsamında %10 ödeneği de temin edilerek ihale süreci başlatılmıştır. İhale tarihinin alınması için EKAP’a girişi yapılmıştır. Sürecin bir an önce tamamlanması için takibimizi gerçekleştiriyoruz.”
Geçen Hafta Görüşmelerde Bulunduğum DSÎ Genel Müdürü Prof Dr Lütfi Akça’ya Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Balta Beye Destek ve Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederim. Bu Büyük Projenin Gerçekleşmesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Şükranlarımı Arz ederim.Ak Parti Genel Başkan Vekilimiz Prof Dr Numan Kurtulmuş’a ve Eşi Prof Dr Sevgi Kurtulmuş’a Katkı ve Desteklerinden Dolayı Teşekkür Ederim.Tarım ve Orman Bakanımız Prof Dr Vahit Kirişçi’ye ve DSİ’nin Bağlı Olduğu Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil’e Teşekkür Ederim. " şeklinde konuştu.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

MHP Burdur A. Adayları Bucak'ta; Başkan Meçikoğluna ziyaret
Bölgesel

MHP Burdur A. Adayları Bucak'ta; Başkan Meçikoğluna ziyaret

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Burdur İl ve Bucak İlçe yönetimi ile başkanları, beraberinde MHP Burdur Milletvekili A. Adayları ile birlikte Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını ziyaret etti.

Bucak'ta bay bayan personel alınacak! İşte detaylar
Eleman İlanı

Bucak'ta bay bayan personel alınacak! İşte detaylar

Burdur'un Bucak ilçesinde faaliyet göstermekte olan Duranlar Süt San. Tic. A.Ş.'de çalıştırılmak üzere eleman alınacaktır.

Burdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da Anıldı
Bölgesel

Burdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da Anıldı

Burdurlu Hattat Kayışzade Hafız Osman Nuri Efendi 129’uncu ölüm yıldönümünde memleketi Burdur’da anıldı.

MAKÜ’de Ramazan ve Dayanışma Konferansı
Bölgesel

MAKÜ’de Ramazan ve Dayanışma Konferansı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) İlahiyat Fakültesi ile Burdur Sivil Toplum Kuruluşları iş birliği ile ‘Ramazan ve Dayanışma Konferansı’ düzenlendi.

Burdur'da bir ilk oldu; Bucak Belediyesine sıfır atık genel belgesi
Yerel Yönetim

Burdur'da bir ilk oldu; Bucak Belediyesine sıfır atık genel belgesi

Burdur’da Sıfır Atık Genel Belgesini Almaya Hak Kazanan İlk Belediye Bucak Belediyesi oldu. Sıfır Atık Genel Belgesi Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL’a makamında verildi.

4 gün önce taşındığı evde depreme yakalandı, 47 yakınını kaybetti

4 gün önce taşındığı evde depreme yakalandı, 47 yakınını kaybetti

4 gün önce taşındığı evinde depreme yakalanan ve 47 yakınını kaybeden yüzde 42 engelli İbrahim Ezici, yaşadığı acıları Isparta’da unutmaya çalışıyor.