Isparta / Eğirdir (Eğridir)

Isparta Bal Ormanlarının 17’incisi Eğirdir'de

Isparta’da bal ormanları oluşturma çalışmaları devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde son 4 yılda oluşturulan bal ormanlarının 17.’si Eğirdir ilçesine bağlı Sorkuncak köyünde 23 hektarlık alanda oluşturuldu.

Isparta  Bal Ormanlarının 17’incisi Eğirdir'de

Isparta ‘da Bal Ormanlarının Sayısı 17’ye Ulaştı
Isparta sahip olduğu coğrafya ile ıtri ve tıbbi bitkiler açısından zengin bir faunaya sahip bu zenginliğinden faydalanmak isteyen Isparta’da bal ormanları oluşturma çalışmaları devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde son 4 yılda oluşturulan bal ormanlarının 17.’si Eğirdir ilçesine bağlı Sorkuncak köyünde 23 hektarlık alanda oluşturularak hizmete alındı.
Isparta Valisi Aydın Baruş beraberinde Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök ve Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş ile Sorkuncak köyünde oluşturulan bal ormanına yeni fideler dikti.
Isparta’da kurulan 17 bal ormanının toplam 720 hektarlık alan oluşturulduğunu kaydeden Vali Baruş, “Bugünde içerisinde bulunduğumuz Sorkuncak köyü bal ormanı yaklaşık 23 hektarlık bir alana sahip. Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından burada arıcılarımızın konaklaması için de uygun yerler tesis edildi. Bizim üzerinde durduğumuz en önemli konulardan birisi de eskiden beri Isparta’da dikimi yapılan lavanta. Bugün Türkiye’nin ne tarafına giderseniz gidin insanlar lavanta dendiğinde Isparta’nın lavanta balını soruyorlar. Lavanta balında da bir marka haline geldik diyebiliriz ama bunu ilerletmemiz gerekiyor. Şimdiye kadar turizm amaçlı lavantayı iyi kullandık ama sadece turizm amaçlı değil arıcılık sektöründe de lavantayı çok verimli bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Bunun için de Orman Bölge Müdürlüğümüz çok geniş alanlarda lavanta dikimleri gerçekleştiriyor. 2018-2021 yılları arasında yaklaşık 125 hektarlık alanda 250 binin üzerinde lavanta fidesi dikimi gerçekleştirildi. 2022 yılında ise 83 hektarlık alanda yaklaşık 116 bin lavanta fidesi dikimi gerçekleştirildi. Önümüzdeki yıllarda Isparta’nın lavanta varlığı artacak, lavantadan faydalanan arıcılık sektörü gelişecek ve inşallah Isparta lavanta balını da sadece Türkiye’de değil dünyada marka haline getireceğiz” dedi.
Vali Baruş ardından oluşturulan bal ormanında biberiye fidanlarını toprakla buluşturarak can suyu verdi.
Vali Baruş, ardından Sarıidris kasabasını ziyaret etti. İlk olarak Belediye Başkanı Ramazan Pala’yı belediye binasında ziyaret ederek bir süre görüş alış verişinde bulundu.
Kültür mantarı üretimi açısından bölgemizde bir marka haline gelen Sarıidris kasabasındaki mantar üretim ve paketleme tesislerini de ziyaret eden Vali Baruş, işletme sahiplerinden mantarcılık hakkında bilgiler aldı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Isparta 32 Spor, Düzcespor'u 3-2 yendi
Spor

Isparta 32 Spor, Düzcespor'u 3-2 yendi

Isparta 32 Spor, Türkiye 2. Futbol Ligi Beyaz Grup’ta karşı karşıya geldiği Düzce Cam Düzcespor’u 3-2 yenerek galip geldi.

Isparta'da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü
Bölgesel

Isparta'da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü

Isparta’da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla anıldı

Isparta'da kavgada kan aktı; 1 yaralı
3. Sayfa

Isparta'da kavgada kan aktı; 1 yaralı

Isparta’da aralarında husumet bulunan iki kişi arasında kavga çıktı. Kanlı kavgada bir kişi yaralandı.

İlham ve cesaret veren bir büyük zaferdir
Bölgesel

İlham ve cesaret veren bir büyük zaferdir

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla yazılı mesaj yayımladı.

Siyasi Liderlere Bağlılıkları Düşük Olsa da Gençlerin %70’i Aday Bazlı Tercih Yapacak! 
Bölgesel

Siyasi Liderlere Bağlılıkları Düşük Olsa da Gençlerin %70’i Aday Bazlı Tercih Yapacak! 

Isparta'da yapılan doktora çalışmasında “Z Kuşağı” olarak isimlendirilen yeni neslin siyasete ilgi düzeyi ve oy verme davranışlarında liderin etkisi araştırıldı. İşte detaylar...

Isparta'dan acı haber; Boğazına simit takıldı hayatını kaybetti
3. Sayfa

Isparta'dan acı haber; Boğazına simit takıldı hayatını kaybetti

Isparta’da nefes borusuna simit kaçan ve Isparta Şehir Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan zihinsel engelli öğrenci, tedavisinin 74'üncü gününde hayatını kaybetti.