Antalya / Alanya

Yaşlı turistler, kış mevsiminde Alanya'yı tercih ediyor

Kış mevsiminin ülkelerinde soğuk olması ve ekonomik olarak daha uygun gelen Alanya'yı tercih eden turistler, iklimin tercih nedenleri arasında en önemli faktör olduğunu söyledi.

Yaşlı turistler, kış mevsiminde Alanya'yı tercih ediyor

Antalya'nın Alanya ilçesi kış mevsiminde yaşlı turistlerin uğrak adresi oluyor. Kış mevsiminin ülkelerinde soğuk olması ve ekonomik olarak daha uygun gelen Alanya'yı tercih eden turistler, iklimin tercih nedenleri arasında en önemli faktör olduğunu söyledi.
Antalya'nın Alanya ilçesinde kış mevsiminde de turizm hareketi sürüyor. Her yıl kış mevsiminde tatil için Alanya’yı tercih eden emekli turistler, ülkelerinde soğuk hava nedeniyle kış aylarında havanın daha sıcak olduğu Alanya’yı tercih ediyor. Yaşlı turistlerin uzun sürelerdir kış aylarında Antalya ve Alanya bölgesine geldiğini ifade eden Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, ilçede kurmuş oldukları dostluklar olduğunu ve turizm elçisi gibi hareket ettiklerini ifade etti.
Ülkelerindeki ekonomik şartların da Türkiye’yi tercih etmelerinin bir diğer nedeni olduğunu ifade eden ALTİD Başkanı Sili, "Bu sene Avrupa’da genel anlamda ekonomik şartlarla doğru orantıda baktığımızda uzun süreli kalışlarda bizim vermiş olduğumuz fiyatlar ve hizmet onların emekli olmalı hasebiyle burada daha uygun rakamlara tatillerini geçirmelerine neden oluyor. Almanya, Hollanda gibi ülkelerde şu an tamamen soğuk bir hava var. Buraya geldikleri zaman hem psikolojik olarak kendilerini iyi hissediyorlar hem de uzun süreli kış dönemini burada geçirerek ülkelerine geri dönüyorlar. Ayrıca günlük alışveriş ve sosyal etkileşimlerin de harcamış oldukları rakamlar, ülkelerinin paralarıyla kıyaslandığında çok daha uygun. Kendi ülkelerinde satın alamayacakları hizmeti bizden alabiliyorlar. Bu noktada baktığımızda iki noktada da çok önemli. Kışın hareketliliği sağlamamız açısından bu insanların turizm elçisi gibi hareket etmeleri açısından ve bir diğer taraftan tatillerini çok daha uygun geçirmeleri açısından uzun süreli kalışlar gerçekleştiriyorlar" dedi.
Ayrıca, 2018 ve 2019 kış sezonuna oranla yüzde 10’luk artış olduğunu belirten Başkan Sili, bu rakamları artırmak için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

"İklim nedeniyle kışın Antalya’yı tercih ediyoruz"

Sağlık problemleri nedeniyle kış aylarını sıcak iklimde geçirdiğini ifade eden Almanya uyruklu Klose Peter, "Benim kalbim ile ilgili sağlık problemlerim var. Türkiye bu noktada bana iyi geliyor. Yazın Almanya’da güzel bir sıcaklık olduğu için bir yere gitmiyoruz. Kışın daha sıcak yerleri tercih ediyoruz. Bu birkaç hafta ile 4 hafta arasında değişiyor. Buradaki iklimi çok seviyoruz. İklim nedeniyle kışın Antalya’yı tercih ediyoruz. Yılbaşında hava sıcaklığı burada 20 derecenin üzerinde oluyor. Bu benim için güzel bir şey" şeklinde konuştu.
2016 yılından beri her kış Alanya’ya eşiyle birlikte tatile geldiğini vurgulayan Eva Maria, "Eşim geçen yıl vefat etti. Artık yalnız geliyorum. Özellikle kışın geliyoruz çünkü buradaki iklim çok iyi. Burada çok mutluyuz. Almanya’dan gelen dostlarım da var, burada tanıştığım arkadaşlarım da var. Türk ve yabancı dostlar edindim. Her şubat ayında burada buluşuruz. Alanya çok hoşumuza gidiyor. Sağlık nedeniyle devamlı Alanya’yı tercih ediyoruz. Pek çok farklı neden de var fakat her zaman burayı tercih ediyoruz" diye konuştu.
Alanya’da ısınma ile ilgili bir problemlerinin olmadığını ifade eden Volfgan Keiner, "Almanya’da çok uzun zamandır kar ve soğuk var. Buraya geldiğim ilk 14 gün çok güzeldi. Güneş pırıl pırıldı. Geçen hafta biraz yağmur yağdı, hava yine çok güzel. İklimi çok güzel. Kış aylarında gelip birkaç hafta kalıyoruz" ifadelerini kullandı.Yaşlı turistler, kış mevsiminde Alanya'yı tercih ediyorYaşlı turistler, kış mevsiminde Alanya'yı tercih ediyorYaşlı turistler, kış mevsiminde Alanya'yı tercih ediyorYaşlı turistler, kış mevsiminde Alanya'yı tercih ediyorYaşlı turistler, kış mevsiminde Alanya'yı tercih ediyorYaşlı turistler, kış mevsiminde Alanya'yı tercih ediyor

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Turizmcilerden 2023’e olumlu beklenti
Bölgesel

Turizmcilerden 2023’e olumlu beklenti

Koranavirüs salgının geçmesi ile birlikte sezonu verimli tamamlayan Alanyalı turizmciler, 2023 sezonuna olumlu bakıyor.

ALTİD Başkanı Sili 2023'de turizmden umutlu
İş Dünyası

ALTİD Başkanı Sili 2023'de turizmden umutlu

ALTİD Başkanı Burhan Sili, "Dünya genelinde salgın hastalık sorunlarının ortadan kalkması ve barış ortamının olumlu yönde ilerlemesi durumunda 2023’ü en az bu yılın seviyesinde geçireceğimizi umuyoruz" dedi.

Türkiye’de kar esareti, Antalya’da deniz keyfi
Bölgesel

Türkiye’de kar esareti, Antalya’da deniz keyfi

Türkiye’nin birçok bölgesinde kar ve soğuk hava hüküm sürerken, Antalya’da kar manzarası eşliğinde Şubat ayında denize giriliyor.

Antalya'dan 2023'te rekor giriş; Turist sayısında geçen yıla yüzde 62,8 fark
Bölgesel

Antalya'dan 2023'te rekor giriş; Turist sayısında geçen yıla yüzde 62,8 fark

Hava yoluyla 2022’yi 13 milyon turistin üzerinde tamamlayan Antalya, 2023’ün ilk ayında bin 891 uçakla 209 bin 126 turist ağırladı.

Alanya'da Ocak'ta güneş altında deniz keyfi
Bölgesel

Alanya'da Ocak'ta güneş altında deniz keyfi

Antalya’nın Alanya ilçesinde Ocak ayında güneşli havayı fırsat bilenler sahile akın etti.

Pandemide dışarı çıkamayan yaşlı turistler, Türkiye’ye akın ediyor
Bölgesel

Pandemide dışarı çıkamayan yaşlı turistler, Türkiye’ye akın ediyor

Başkan Ülkay Atmaca, "Daha önce pandemi dolayısıyla tatile çıkamayan yaşlı kesimin temsil ettiği bir yaşlı akımı var" dedi.